Civic

The Civic Holiday Weekend Regatta

For over a century,  sailors have been taking to the waters of Sturgeon Lake for the annual Civic Holiday Regatta. As a result of all of this sailing,  there have been winners declared and names of winners inscribed in various fonts and on different coloured plaques affixed to trophies – some newer, some older – all donated by Sturgeon Lake residents.  Those winners are now recognized by having their names appear not only on the trophies themselves, but now forever immortalized on the site.   This list of winners was compiled by Claire Lourie and verified by various Civic Holiday Regatta historians.   Our thanks to Claire.

 

Sturgeon Lake Cup 14ft Dinghies – Annual Competition

Presented By Ellsworth Flavelle in 1937 (and known as the Flavelle Cup)

Sailed in International 14s

1937 – H.J Bongard

1938 – G.D Cook – Tern

1939 – 1945 – n/a

1946 – F.H Hopkins

1947 – F.H Hopkins

1948 – F.M Somerville

1949 – n/a

1950 – F. Hopkins

1951 – F. Hopkins

1952, 1953 – n/a

1954 – F.H Hopkins

1955 – F. Hopkins – Tide

1956 – F. M Somerville – Riptide

1957 – F.M Somerville – Riptide

1958 – 1960 – n/a

1961 – P. Henderson, RCYC

1962 – n/a

1963 – D.F Barr,  SLSC

1964 – n/a

1965 – Dave Clark, Doug Chendweth – Bacillus Subtilis, Chemong

1966 – Garth Bent, David Bent, RCYC

1967 – Frank Somerville, David Irwin – Gadfly, Chemong

1968 – David Barr, Richard Roberts – Tamboo, SLSC

1969 – Jim Dingle, Stu McRae, BYC

1970 – n/a

1971 – Gerry and Sam Grundland

1972 – Brian Cheadle, Quenton Williams, DRYC

1973 – Brian Cheadle, Quenton Williams, DRYC

Sailed in Lasers

1974, 1975 – n/a

1976 –  Greg Tawaststjerna

1977 – Leonard Tawaststjerna

1978 – Anna Tawaststjerna

1979 – John Henderson

1980, 1981 – n/a

1982 – Richard Roberts

1983 – Richard Roberts

1984 – David DesBrisay

1985 – Jamey Farr

1986 – Richard Roberts

1987 – Richard Roberts

1988 – Richard Roberts

1989 – Jamey Farr

1990 – Richard Roberts

1991 – David Tawaststjerna

1992 – Greg Tawaststjerna

1993 – David Tawaststjerna

1994 – Richard Roberts

1995 – Jason Famme

1996 – No Wind

1997 – David Tawaststjerna

1998 – Richard Roberts

1999 – Richard Roberts

2000 – David DesBrisay

2001 – David DesBrisay

2002 – Richard Roberts

2003 – David DesBrisay

2004 – David DesBrisay

2005 – Richard Roberts

2006 – Richard Roberts

2007 – Nick Roberts

2008 – Richard Roberts

2009 – Richard Roberts

2010 – No Wind

2011 – Hugh DesBrisay

Tolka Bowl

Donated by David Fordyce Barr on August 1st/1965 – Civic Holiday Regatta

Donated originally to be awarded to the winner of the Albacore class when the club first acquired Albacores for the Junior program circa 1965.

History:  Purchased at Birks, downtown Toronto, by Penny Barr. The original winners names are engraved on the actual bowl and when the bowl was too crowded for names, a base was made.

Classes to which it has been awarded:  Albacores, 420’s

When the Albacores were replaced by 420’s, the Tolka bowl was awarded to the winners of the 420 class.  The Tolka Bowl is now intended to be awarded to the winners of the open 2 man class at the SLSC Civic Regatta.

Sailors who have won the trophy:

1965   Tim Appleton  

1966 Don Carr – RCYC  

1967 Richard Roberts  

1968 – Doug Brown  

1969 – Paul Brown  

1970 – Joanna Kidd – RCYC  

1971 – Leonard Tawaststjerna  

1972 – Greg Tawaststjerna  

1973 – Jim Howard  

1974 – Nancy Barr  

1975 – Nancy Barr  

1976 – Hugh DesBrisay  

1977 – Max Kasper & David Harvie  

1978 – David Tawaststjerna  

1979 – David Tawaststjerna  

1980 – David DesBrisay  

1981 – John G Barr & Alan Prendergast  

1982 – John G Barr & Alan Prendergast  

1983 – Nick Breyfogle & Pete Crighton  

1984 – Joan Hopkins & Mark Shedden  

1985 – Kenneth Leslie & Alan Prendergast  

1986 – Hugh & Cathy DesBrisay  

1987 – Jeff Barrett & Jonathan Carpenter

1988  – Hugh & Cathy DesBrisay

1989  – Nick Breyfogle & Jillian Gustin

 1990 – John G Barr & Alan Prendergast

1991 – Ryan Brown, Tim Wisener, Sarah McKellar and Pav Menosa

1992 – John G Barr & Eden Merritt

1993 – Ryan Brown, Jon Rix & Sarah McKellar

1994 – Andrea Roberts & Ashley McGowan

1995 – Nick and Peter Breyfogle & Jillian Gustin

1996 – Warren Broad & Karen Chapman

1997 – Robert Hodge & Tara Harris

1998 – not awarded

1999 – Andrew Hodge & Lauren Thom- Nhulam

2000 – not awarded

2001 – Elizabeth Barr, Emily Brooks & Emily Fleck

2002 – Doug Farrand & Jenny Farrand

2003 – Ken Nyhuus & Larry Thomas

2004 – Sam Nyhuus & Sam Benson

2005 – Claire DesBrisay & Elizabeth Barr

2006 – Claire DesBrisay & Elizabeth Barr

2007 – Claire DesBrisay & Emily Fleck

2008 – Amy DesBrisay & Kate Thomas

2009 – Sam Benson & Sam Nyhuus

2010 – no wind

2011 – Adele DesBrisay & Claire DesBrisay

Sturgeon Point Sailing Trophy  – Open Handicap

1947 – Fred Hopkins

1948 – Fred Hopkins

1949 – George Cook

1950 – Fred Hopkins

1951 – Fred Hopkins

1952 – n/a

1953 – Fred Hopkins

1954 – J. Macmillan

1955 – J. Macmillan

1956 – John DesBrisay

1957 – David Barr

1958 – 1960 – n/a

1961 – Penny Barr

1962 – Penny Barr

1963 – John Friend

1964 – Laura Bray, John Agnew

1965 – George Irwin, CYC

1966 – W.A Piersol

1967 – 1970 – n/a

1971 – Ian Brown

1972 – P.C Robson

1973 – P.C Robson

1974 – Dick Farr

1975 – Sally Farr

1976 – Kerr Macmillan- – Hughes 24

1977 – Bob and Morgan Stewart

1978 – Kerr Macmillan – Hughes 24

1979 – Penny and David Barr – Tamboo

1980 – Gander Tawaststjerna

1981 – Ted Bowland, PLYC

1982 – Ted Bowland, PLYC

1983 – Garry and Steve Taylor, PLYC

1984 – Gord and Cathy Rodd

1985 – Matthew Miller, Jim Scott

1986 – Storey Holt, Richard Farr

1987 – Matthew Miller, Jim Scott

1988 – Jim Howard – Dalliance – Soling

1989 – Michael Barrett, Paul Wroe

1990 – Michael Barrett, Paul Wroe

1991 – Drew Barrett, Stephanie Howard

1992 – Phil Robertson, Rick Davis – Shark

1993 – Richard, Nick, David, Matt and Adam Roberts

1994 – Pete Forbes, Steph Howard

1995 – Jim Howard, D. McCammond – Dalliance – Soling

1996 – Phil Robertson, Rick Davis – Shark

1997 – Phil Robertson, Rick Davis – Shark

1998 – Phil Robertson, Rick Davis – Shark

1999 – Phil Robertson, Rick Davis – Art Steed – Shark

2000 – John Barr, Joe Worden

2001 – Robert Stewart, Joan Hopkins

2002 – James Fleck – Invitation

2003 – Phil Robertson, Scott Robertson – Shark

2004 – Phil Robertson, Steve Crighton – Shark

2005 – Madge Barr, Marc Fleck – Invitation

2006 – Madge Barr, Marc Fleck – Invitation

2007 – David Agnew, Biz Agnew – Laser >>

2008 – Nick Roberts, Kate Mills

2009 – Jamie and Tim Wisener – 470

2010 – No Wind-David

2011 – David Logan and Joan Logan – Wayfarer

 

Treetops Trophy

Donated by the Prendergast Family in 1995

Sailed in 420s – Junior Club

1995 – Emma Ruby-Sachs, Chloe Brown

1996 – Evan Roberts, Nick Roberts, Olivier Casanova

1997 – Evan Roberts, Andrew Marciniak, Luke Correia-Damude

1998 – n/a

1999 – Jamie Webster, Mark Mumford

2000 – Mark Romeril, W. Samuel Benson, Lauren Kelly

2001 – Michael Petrosoniak, Andrew Stewart

2002 – Elizabeth Barr, Emily Fleck, Emily Brooks

2003 – n/a

2004 – n/a

Sailed in 420s – Bronze Sail 4 and White Sail

2005 – Mary Decker, Chloe Janda

2006 – John Gilchrist, Thomas Nyhuus, Jacob Webster

2007 – Chantel Coulter, Claire Lourie

2008 – Megan Thomas, John Gilchrist

2009 – Graeme Shea, Greg Callahan

2010 – No Wind

Sailed in Picos

2011 – Madeleine DesBrisay and Charlie Breyfogle